רבים שואלים אותי כיצד יכולים צמחי מרפא לעזור בטיפול בדיכאון או בחרדה, ומה היא מידת ההשפעה ומהירות התגובה של הצמחים הללו למצב שכזה.

הטיפול בצמחי מרפא מתבסס על חומרים פעילים, ומכיוון שכך מידת ההשפעה היא גבוהה בהחלט. חומרים שונים הנמצאים בצמחים בהם אנחנו משתמשים נספגים בגוף דרך מערכת העיכול ,עוברים לזרם הדם ,שם הם גורמים לשינוי במהלכים מטבולים ופיזיולוגים שמייצרים פעולה כלשהי בגוף.

לדוגמא: צמח הוולריאן Valeriana off ישפיע במהירות רבה כאשר אדם נמצא במצב של חרדה ותחושות אי שקט שונות הנגרמות כתוצאה ממתח נפשי. התגובה תקרה מכיוון שלצמח זה יש יכולת לגרום להורדת מתח השרירים בגוף ולהביא לתחושה של רפיון מסוימת. תגובה זו תוביל לתחושת רוגע כללית גם ברמה הפסיכולוגית בשל השפעה של הצמח על ההולכה העצבית.

עוד דוגמא טובה בחרדה בצמחי מרפא הוא צמח הויטניה המשכרת Withania somnifera . כאן אנו מדברים על צמח שמשפיע בעיקר דרך בלוטת האדרנל. ההשפעה באה לידי ביטוי בשיפור תפוקת הבלוטה, ששולטת על הפרשת חומרים שונים (הורמונים) הקשורים במצבי עקה (סטרס) שונים ,כאלו שכמובן יהיו רלוונטיים במצב של חרדה או דיכאון.

הויטניה תשפר את יכולת ההסתגלות של הגוף למצב הקיים ובכך אנו יכולים לחוש תחושה של התמודדות טובה יותר עם הלחץ היומיומי לדוגמא או עם ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות שהחרדה או הדיכאון גורמים.

עוד צמח מעניין ונפוץ ביותר הוא צמח הרוזמרין הרפואי Rosmarinus off , דומה מאוד לאותו הרוזמרין שיש לכם בגינה ליד הבית, עם אותו הריח ואותה הצורה. לרוזמרין יכולת להמריץ בצורה טובה את מחזור הדם, עובדה שחשובה מאוד לאלו שחשים דכדוך או עייפות רבה כתוצאה מדיכאון.

חליטה מעלי רוזמרין תשפר מאוד את התחושות בעקבות המרצת הדם שממריצה במקביל גם את ההולכה העצבית ומקנה תחושת שמחה ונינוחות.

ישנם צמחים רבים שמתאימים במצבים כגון אלו. חלקם ירגיעו וחלקם יחזקו, חלקם ישקמו וחלקם ישפרו את היכולת שלנו להסתגל למצב הקיים.

חשוב לי לציין כאן כי רפואת צמחים אינה עוד תחום ארעי, מדובר על תחום שמהווה עד היום את הבסיס לתרופות רבות גם ברפואה כמו שאנו מכירים אותה. צמחי מרפא משמשים את האדם כמה אלפי שנים וחלק ניכר מהצמחים אף מתועדים בספרים של רופאים גדולים כמו הרמב"ם, איבן סינה, ספרות מתוך הרפואה הסינית, אסף הרופא ועוד.

בבואכם למצוא פתרונות להקלה בטיפול בחרדה או בדיכאון, חשוב שתזכרו שהטיפול בצמחי מרפא יכול בהחלט להשתלב עם הטיפול התרופתי ולעיתים יכול גם להחליף אותו. (כמובן תוך התייעצות עם הרופא המטפל).

פניה למומחים של רפואות

קביעת פגישה
צוות המומחים
שיטות טיפול
יצירת קשר