מאמרים

העונה החמישית- הקיץ המאוחר

העונה החמישית- הקיץ המאוחר

העונה החמישית-הקיץ המאוחר

דר' יאיר מימון O.M.D Ph.D Ac
עונה קצרה, אבל במובנים רבים החשובה ביותר.
 לפי הרפואה הסינית המסורתית, עונות השנה מתחלפות במקצב מסוים, כאשר כל עונה מקבילה למחזוריות של הטבע, לאחד מחמשת האלמנטים, לטעם, ריח, רגש ואיברים מסוימים בגוף.
אם עונת הסתיו מסמלת את אלמנט המתכת המתכנס, החורף את אלמנט המים העמוק, האביב את אלמנט העץ המתחדש, והקיץ את אלמנט האש הסוער, התקופה המיוחדת בין סוף הקיץותחילת הסתיו, העונה בה מצטלבות כל העונות, נקראת עונת הקיץ המאוחר והיא מייצגת את אלמנט האדמה.

 במובנים רבים, אלמנט האדמה נחשב לאמא של כל האלמנטים. אלמנט האדמה הוא כולו על להיות מקורקעים ומחוברים. הוא מייצג את האיזון בין אנרגיית ין ויאנג, והוא קשור להזנה,טיפול, יציבות, סדר ויותר מהכל להשתרשות. למעשה, הכל מתחיל ונגמר באלמנט האדמה, שהוא כמו הבית שלנו. השורשים.
לפי הרפואה הסינית הקלאסית, עונת הקיץ המאוחר היא תקופה של שפע. הטבע מחזיר את הפירות שהוא יצר, בשלים ומוכנים לקטיפה לקראת הסתיו, כדי להצטייד לקראת החורף. באופןסמלי, עונת הקיץ המאוחר מסמלת את התקופה בה גם אנו קוצרים את הפירות של כל מה שאנחנו וכל מה שהיינו, ומניחה את היסודות מהם נוכל לצמוח ולגדול.
כאשר אלמנט האדמה מאוזן מבחינה אנרגטית, המזג שלנו חביב ונעים, ואנחנו סבלנים, קשובים, מכילים ותומכים באחרים. חוסר איזון באלמנט האדמה, או ביטוי חלקי שלו, עשוי להפוך אתהסבלנות לחוסר סבלנות, את ההכלה והתמיכה לדאגה וחרדה, את החברתיות לתלות, את היציבות לאמביוולנטיות, ואת העזרה להקרבה.
אבל הרפואה הסינית כידוע לא מפרידה בין גוף לנפש. מבחינה פיסית, הטחול והקיבה הם שני האיברים הקשורים לאלמנט האדמה ולכן לעונת הקיץ המאוחר. זה אומר שבתקופה הזאת שלהשנה, שני האיברים האלה פעילים יותר ורגישים יותר לבעיות.
כמו שהאדמה מספקת תמיכה והזנה לכל החיים עליה, הטחול והקיבה מספקים הזנה לכל הגוף. הם מעכלים מזון, מעבירים אותו הלאה והופכים אותו לשרירים, עצמות, דם ואנרגיה.
מבחינה פיסית, לחוסר איזון באלמנט האדמה יכולים להיות מספר ביטויים, כמו תחושת עייפות וחולשה, אכילת יתר ועלייה במשקל, כאבים, חשק למזון מתוק (הטעם השייך לאלמנט האדמה)ובעיות עיכול.
במקביל, לחות בסביבה החיצונית עשויה לגרום להיווצרות לחות פנימית. הביטויים של עודף לחות יכולים להיות ערפול מחשבתי, תחושת צמא מוגברת, תחושה של כובד בידיים וברגליים, אוברמה הסמלית, תחושה של תקיעות מסוימת בחיים.
אבל לכל בעיה יש פתרון, ולפי הרפואה הסינית אם אנחנו רוצים להיות בריאים, כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להיות מסונכרנים עם הטבע. אחרי האדומים הלוהטים של הקיץ, ולפניהבהיריםשל הסתיו, הצבעים הקשורים לעונת הקיץ המאוחר הם כתום וצהוב. תירס, גזר, דלעת, משמש, מלון, ודגנים מלאים, אורז מלא כולם מזינים את הגוף והנפש, מאזנים את אלמנט האדמה, מסייעים להיפטר מעודףלחות, ומחזקים את המערכת החיסונית לקראת עונות הסתיו והחורף וכמובן הטיפול ברפואה סינית עוזר לנו לחזור לאיזון המבוקש.